جستجو
بیوگرافی آهو خردمند

بازیگر، مترجم متولد 1329

آهو خردمند، نامی که در تاریخ هنر ایران، به عنوان یکی از درخشان‌ترین چهره‌ها، همواره ماندگار خواهد بود. بازیگری توانمند و مترجمی چیره دست که با سال‌ها فعالیت هنری پربار، گنجینه‌ای از نقش‌آفرینی‌های ماندگار را به یادگار گذاشته و قلب مخاطبان را در عرصه‌های مختلف تئاتر، سینما و تلویزیون تسخیر کرده است.

خردمند در سال ۱۳۲۹ در تهران دیده به جهان گشود و از همان دوران جوانی، شور و اشتیاق خود به هنر را به نمایش گذاشت. او با گام‌هایی استوار در مسیر هنر قدم نهاد و در دانشکده هنرهای دراماتیک دانشگاه تهران، در رشته تئاتر به تحصیل پرداخت.

آغاز فعالیت هنری خردمند در سال ۱۳۵۰ با حضور در مجموعه تلویزیونی “آدم و حوا” رقم خورد. او با استعداد و ذوق هنری خود، به سرعت در این عرصه مطرح شد و در سریال‌های متعددی به ایفای نقش پرداخت. از جمله آثار ماندگار او در تلویزیون می‌توان به “گذر خلیل ده‌مرده”، “طلاق” و “در گذر عاشق” اشاره کرد.

ورود خردمند به سینما، فصل جدیدی در کارنامه هنری او گشود. او در فیلم‌های متعددی به ایفای نقش پرداخت و با هنرنمایی‌های بی‌نظیر خود، مهر ماندگاری بر سینمای ایران زد. “شهر زیبا”، “ما همه خوبیم” و “ستاره‌ها ۱: ستاره می‌شود” از جمله فیلم‌های شاخص او در سینما هستند که برای بازی در آن‌ها نامزد دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر شد.

خردمند افزون بر بازیگری، در عرصه ترجمه نیز فعالیت‌های ارزشمندی داشته است. او با ترجمه آثاری فاخر از ادبیات جهان، گامی مهم در جهت تبادل فرهنگی و غنی‌تر کردن فرهنگ ایرانی برداشته است.

علاوه بر این‌ها، خردمند در پرورش نسل‌های بعدی هنرمندان ایران نیز نقشی بسزایی ایفا کرده و شاگردان بسیاری تربیت کرده است. او همواره با تعهد و پشتکار به فعالیت‌های هنری خود ادامه داده و الهام‌بخش بسیاری از هنرمندان جوان بوده است.

آهو خردمند، بی‌شک یکی از گنجینه‌های ملی هنر ایران به شمار می‌رود. او با تعهد و پشتکار خود، در طول سال‌های فعالیت هنری خود، آثار ارزشمندی خلق کرده و نقشی مهم در ارتقای هنر نمایش ایران ایفا نموده است. نام و یاد او همواره در تاریخ هنر این سرزمین به نیکی یاد خواهد شد.

مشاهده بیشتر

دانلود فیلم های آهو خردمند