جستجو
بیوگرافی پیمان قاسم خانی

بازیگر، کارگردان، نویسنده متولد 1345

پیمان قاسم‌خانی، نامی که با طنز و خلاقیت در دنیای سینما و تلویزیون ایران گره خورده است، در 30 دی ماه سال 1345 در تهران دیده به جهان گشود. او با وجود تحصیلات در رشته آمار انفورماتیک، شور و اشتیاقش به دنیای هنر او را به سمت فیلمنامه‌نویسی کشاند.

قاسم‌خانی در سال 1370 با گذراندن دوره فیلمنامه‌نویسی در مرکز آموزش فیلمسازی باغ فردوس، گامی بلند در مسیر حرفه‌ای خود برداشت. او در این دوره از محضر اساتیدی همچون سیف‌الله داد و بهرام بیضایی آموخت و ذوق و استعداد خود را در این عرصه پرورش داد.

اولین تجربه‌های قاسم‌خانی در فیلمنامه‌نویسی، آثاری همچون “من زمین را دوست دارم”، “بوی خوش زندگی” و “نان، عشق و موتور هزار” بود. اما نقطه عطفی در کارنامه او، نگارش فیلمنامه “دختری با کفش‌های کتانی” بود که جایزه بهترین فیلمنامه‌نویسی را از خانه سینما برای او به ارمغان آورد.

قاسم‌خانی در ادامه مسیر پرفروغ خود، با مهران مدیری، طناز برجسته ایران، همکاری‌های متعددی را آغاز کرد. او در سریال‌های محبوبی همچون “پاورچین”، “خانه ما”، “گالری ۹”، “نون و عشق و موتور هزار”، “شب‌های برره”، “بادیگارد”، “پژمان” و “در حاشیه” به عنوان طراح فیلمنامه و سرپرست نویسندگان حضور داشت و با قلم توانا و طنزپردازی ظریف خود، لحظات شاد و خاطره‌انگیزی را برای مخاطبان رقم زد.

خلاقیت و نوآوری قاسم‌خانی در خلق شخصیت‌ها و موقعیت‌های طنز، او را به یکی از محبوب‌ترین و پرمخاطب‌ترین فیلمنامه‌نویسان ایران تبدیل کرد. او با ظرافت و هوش خود، مسائل اجتماعی و فرهنگی را در قالب طنز به تصویر می‌کشید و به نقد ظریفانه آنها می‌پرداخت.

علاوه بر سریال‌های تلویزیونی، قاسم‌خانی در سینما نیز فعالیت‌های درخشانی داشته است. او فیلمنامه فیلم‌های “مارمولک”، “سن پطرزبورگ”، “ورود آقایان ممنوع”، “خوب، بد، جلف” و “بخاطر پونه” را به رشته تحریر درآورده و در برخی از آنها به عنوان کارگردان نیز حضور داشته است.

“مارمولک” یکی از مشهورترین فیلم‌های کمدی ایران به حساب می‌آید که فیلمنامه آن توسط قاسم‌خانی نوشته شده و سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه را از جشنواره فیلم فجر برای او به ارمغان آورده است.

قاسم‌خانی در سال 1397 پس از 11 سال، بار دیگر با مهران مدیری در سریال “هیولا” همکاری کرد و بار دیگر توانایی خود را در خلق اثری طنز و پرمخاطب به اثبات رساند.

ازدواج قاسم‌خانی با بهاره رهنما، بازیگر توانمند سینما و تلویزیون، در سال 1382، یکی از خبرهای پربازتاب آن زمان بود. این زوج در سال 1394 به دلیل مشکلات شخصی از یکدیگر جدا شدند.

بی‌شک، پیمان قاسم‌خانی یکی از چهره‌های ماندگار و تاثیرگذار در عرصه طنز ایران است که با خلاقیت، ذوق و توانایی خود، آثار ارزشمند و پرمخاطبی را به مخاطبان هدیه کرده و جایگاهی ویژه در قلب دوستداران هنر پیدا کرده است.

مشاهده بیشتر

دانلود فیلم های پیمان قاسم خانی