جستجو
بیوگرافی باران کوثری

بازیگر، طراح صحنه، طراح لباس و منشی صحنه متولد 1364

باران کوثری، زاده ۲۵ مهر ۱۳۶۴ در تهران، از بازیگران برجسته سینمای ایران است. او فرزند رخشان بنی‌اعتماد، کارگردان معروف، و جهانگیر کوثری، تهیه‌کننده سینما و کارشناس فوتبال، است. باران کوثری تحصیلات خود را در رشته نمایش از هنرستان سوره به پایان رسانده است.

نخستین تجربه بازیگری باران در سال ۱۳۷۰ با بازی در فیلم “بهترین بابای دنیا” به کارگردانی داریوش فرهنگ رقم خورد. تا سال ۱۳۸۰، اکثر نقش‌آفرینی‌های او در فیلم‌های مادرش رخشان بنی‌اعتماد بود. همچنین، او در سال ۱۳۷۶ با حضور در تئاتر “آن سوی آینه” به کارگردانی آزیتا حاجیان، توانایی‌های خود را به عنوان بازیگر تئاتر نیز به اثبات رساند.

در سال ۱۳۸۱، باران کوثری به عنوان یکی از اعضای هیئت داوران در بخش مسابقه هفدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان در اصفهان حضور داشت. در سال ۱۳۸۵، او توسط خوانندگان هفته‌نامه چلچراغ به عنوان محبوب‌ترین بازیگر انتخاب شد و در همان سال، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را از بیست و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر برای فیلم‌های “خون‌بازی” و “روز سوم” به دست آورد. همچنین، دیپلم افتخار بخش بین‌الملل برای بازی در فیلم “خون‌بازی” به او اهدا شد.

در سال ۱۳۸۶، باران برای بازی در فیلم “خون‌بازی” نامزد جایزه بهترین بازیگر در جوایز تصویر آسیا پاسیفیک شد و در سال ۱۳۸۷ نیز در بیست و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم “حیران” نامزد بهترین بازیگر نقش اول زن شد.

در دوازدهمین جشن خانه سینما در سال ۱۳۸۷، او به همراه پدرش جایزه بهترین بازیگر نقش دوم مرد را به بابک حمیدیان اهدا کرد. در سال ۱۳۸۹، در چهاردهمین جشن خانه سینما، نگار جواهریان تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن را از دستان باران کوثری و حامد بهداد دریافت کرد.

باران کوثری در سی‌امین دوره جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۹۰ برای بازی در فیلم “بغض” در بخش نگاه نو (فیلم‌های اول) نامزد جایزه بهترین بازیگر زن شد. پس از دو سال ممنوع‌الفعالیت بودن، در سال ۱۳۹۲ با بازی در فیلم “عصبانی نیستم!” به کارگردانی رضا درمیشیان به سینما بازگشت و برای نمایش فیلم در جشنواره فیلم برلین به آلمان سفر کرد.

در ۱۶ مهر ۱۳۹۴، باران کوثری هنگام فیلمبرداری فیلم “هفت‌ماهگی” دچار آسیب دیدگی شد.

مشاهده بیشتر

دانلود فیلم های باران کوثری