جستجو
بیوگرافی محسن تنابنده

بازیگر، کارگردان، نویسنده متولد 1354

محسن تنابنده، متولد ۲۶ فروردین ۱۳۵۴، یکی از بازیگران، نویسندگان و کارگردانان برجسته ایرانی است. او کار خود را در عرصه تئاتر آغاز کرد و با چند سال فعالیت در این حوزه به سینما راه یافت. نخستین تجربه موفق او در سینما با فیلم “استشهادی برای خدا” (۱۳۸۳) بود که برای آن جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را از جشنواره فیلم فجر دریافت کرد و نامزد بهترین فیلم‌نامه شد.

تنابنده با ایفای نقش در فیلم “هفت دقیقه تا پاییز” (۱۳۸۸) به اوج خود رسید و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم فجر را کسب کرد.

بیشتر شهرت محسن تنابنده به خاطر نقش نقی معمولی در سریال محبوب “پایتخت” (۱۳۸۹-۱۳۹۸) است. او علاوه بر بازیگری، طراح و سرپرست نویسندگان این مجموعه بود و برای این نقش و فیلم‌نامه‌اش سه جایزه حافظ را از آن خود کرد.

در فیلم “ندارها” (۱۳۸۹) دیپلم افتخار جشنواره فیلم فجر را به دست آورد و با بازی در فیلم “فراری” (۱۳۹۴) بار دیگر جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم فجر را کسب کرد. تنابنده در درام تحسین‌شده “قهرمان” (۱۴۰۰) نیز حضوری موفق داشت و با بازی در “جنگ جهانی سوم” (۱۴۰۱) جایزه بهترین بازیگر مرد بخش افق‌های جشنواره فیلم ونیز را از آن خود کرد.

مشاهده بیشتر

دانلود فیلم های محسن تنابنده