جستجو
بیوگرافی نیکی کریمی

بازیگر، کارگردان، تهیه کننده متولد 1350

نیکی کریمی، متولد ۱۹ آبان ۱۳۵۰، یکی از بازیگران و فیلم‌سازان برجسته ایرانی است. او به عنوان یکی از تأثیرگذارترین هنرمندان سینمای ایران پس از انقلاب ۱۳۵۷ شناخته می‌شود و در فیلم‌های مهم بسیاری نقش‌آفرینی کرده است. با کسب جوایز متعدد از جشنواره‌های بین‌المللی، او از موفق‌ترین هنرمندان سینمای ایران از لحاظ تعداد جوایز جهانی به شمار می‌رود.

کریمی نخستین نقش سینمایی خود را در فیلم “وسوسه” در سال ۱۳۶۸ ایفا کرد. در سال بعد، با بازی در فیلم موفق “عروس” (۱۳۶۹)، برای نخستین بار نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن جشنواره فیلم فجر شد. بازی او در فیلم “سارا” (۱۳۷۱) نیز جایزه صدف نقره‌ای بهترین بازیگر زن را از جشنواره بین‌المللی فیلم سن‌سباستین برای او به ارمغان آورد. در بیست و یکمین دوره جشنواره فیلم فجر، او با بازی در فیلم‌های “دیوانه‌ای از قفس پرید” و “واکنش پنجم” هر دو محصول سال ۱۳۸۱، برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن شد.

علاوه بر بازیگری، نیکی کریمی چندین فیلم را نیز کارگردانی کرده است که از جمله آنها می‌توان به “شیفت شب” (۱۳۹۳) و “آتابای” (۱۳۹۸) اشاره کرد. او همچنین به عنوان داور در جشنواره‌های مختلف داخلی و بین‌المللی فیلم حضور داشته است. در سال ۲۰۰۷، کریمی از داوران بخش فیلم کوتاه شصتمین جشنواره فیلم کن فرانسه بود. وی در زمینه عکاسی و ترجمه کتاب نیز فعالیت‌هایی داشته است. در سال ۲۰۱۷، کریمی در فهرست “۳۰ تن از زیباترین زنان جهان” توسط وبگاه بازنت قرار گرفت.

مشاهده بیشتر

دانلود فیلم های نیکی کریمی